Μεγάλο ευρωπαϊκό ραντεβού για την ΑΕΚ, η οποία θα υποδεχθεί απόψε  στο Ολυμπιακό στάδιο την Μπάγερν Μονάχου, στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής του 5ου ομίλου του Champions League. Η ομάδα του Μαρίνου Ουζουνίδη θα έχει πολύ δύσκολο έργο κόντρα στουςπρωταθλητές Γερμανίας του Νίκου Κόβατς, οι οποίοι επανήλθαν στις νίκες στην μπουντεσλίγκα, επικρατώντας με 3-1 μέσα στην έδρα της Βόλσφμπουργκ.
Από εκεί και πέρα το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής περιλαμβάνει σπουδαία παιχνίδια, όπως είναι αυτό μεταξύ του Αγιαξ και της Μπενφίκα, πάντα για τον 5ο όμιλο, ενώ από το συνολικό πρόγραμμα ξεχωρίζει το μεγάλο παιχνίδι του 8ου ομίλου στο «Ολντ Τράφορντ» μεταξύ της Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ και της Γιουβέντους. Μεγάλο ενδιαφέρον παρουσιάζει και τα ματς Μπαρτσελόνα-Ιντερ, Παρί Σεν Ζερμέν-Νάπολι. Αναλυτικά το πρόγραμμα της 3ης αγωνιστικής των ομίλων του Champions League έχει ως εξής:

ΤΡΙΤΗ

=====

5ος ΟΜΙΛΟΣ

ΑΕΚ – Μπάγερν Μονάχου
Αγιαξ – Μπενφίκα

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
Αγιαξ              2   1-1-0   4-1  4
Μπάγερν Μονάχου    2   1-1-0   3-1  4
Μπενφίκα           2   1-0-1   3-4  3
ΑΕΚ                2   0-0-2   2-6  0

6ος ΟΜΙΛΟΣ

Σαχτάρ Ντόνετσκ – Μάντσεστερ Σίτι
Χοφενχάιμ – Λιόν

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
Λιόν               2   1-1-0   4-3  4
Μάντσεστερ Σίτι    2   1-0-1   3-3  3
Σαχτάρ Ντόνετσκ    2   0-2-0   4-4  2
Χοφενχάιμ          2   0-1-1   3-4  1

7ος ΟΜΙΛΟΣ

Ρεάλ Μαδρίτης – Βικτόρια Πλζεν
Ρόμα – ΤΣΣΚΑ Μόσχας

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
ΤΣΣΚΑ Μόσχας       2   1-1-0   3-2  4
Ρόμα               2   1-0-1   5-3  3
Ρεάλ Μαδρίτης      2   1-0-1   3-1  3
Βικτόρια Πλζεν     2   0-1-1   2-7  1

8ος ΟΜΙΛΟΣ

Γιουνγκ Μπόις – Βαλένθια
Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ – Γιουβέντους

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
Γιουβέντους        2   2-0-0   5-0  6
Μάντσεστερ Γ.      2   1-1-0   3-0  4
Βαλένθια           2   0-1-1   0-2  1
Γιουνγκ Μπόις      2   0-0-2   0-6  0

ΤΕΤΑΡΤΗ
=======

1ος ΟΜΙΛΟΣ

Μπριζ – Μονακό
Ντόρτμουντ – Ατλέτικο Μαδρίτης

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
Ατλέτικο Μαδρίτης  2   2-0-0   5-2  6
Ντόρτμουντ         2   2-0-0   4-0  6
Μπριζ              2   0-0-2   1-4  0
Μονακό             2   0-0-2   1-5  0

2ος ΟΜΙΛΟΣ

Αϊντχόφεν – Τότεναμ
Μπαρτσελόνα – Ιντερ

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
Μπαρτσελόνα        2   2-0-0   8-2  6
Ιντερ              2   2-0-0   4-2  6
Τότεναμ            2   0-0-2   3-6  0
Αϊντχόφεν          2   0-0-2   1-6  0

3ος ΟΜΙΛΟΣ

Λίβερπουλ – Ερυθρός Αστέρας
Παρί Σεν Ζερμέν – Νάπολι

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
Νάπολι             2   1-1-0   1-0  4
Λίβερπουλ          2   1-0-1   3-3  3
Παρί Σεν Ζερμέν    2   1-0-1   8-4  3
Ερυθρός Αστέρας    2   0-1-1   1-6  1

4ος ΟΜΙΛΟΣ

Γαλατασαράι – Σάλκε
Λοκομοτίβ Μόσχας – Πόρτο

ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ
Αγ. Ν-Ι-Η  Γκολ  Β.
Πόρτο              2   1-1-0   2-1  4
Σάλκε              2   1-1-0   2-1  4
Γαλατασαράι        2   1-0-1   3-1  3
Λοκομοτίβ Μόσχας   2   0-0-2   0-4  0